School Governors & Staff


  • School Governors & Admin Staff

    Chairman: Mr David Wolfson QC Any correspondence for the Chair of Governors should be sent
    c/o the School Office –admin@keremschool.co.uk
    Education, Staffing and Personnel: Mr Asher Miller
    Principal: Rabbi Dov Kaplan Halachic Matters
    President: Mr Julian Taylor Liaison with HGSS
    Honorary Treasurer: Mr Asher Miller
    Inclusion & Safeguarding: Mrs Laurel Freedman
    PTA Chairs: Mrs Libby Mahalla
    PTA Treasurer: Mrs Danielle Lipton
    Members: Professor Trevor Fenner Maths
    Mr Grant Kurland
    Mr Grant Gordon Policies & Legal Issues
    Mr Evan Hoff ICT & Sport
    Mrs Sonia Abrahams
    Mrs Lindsay Kutten Ivrit & Alumni
    Mr Daniel Lichtenstein Transfer & Liaison with Secondary Schools
    Mr David Sonn Kodesh
    Parent Governors: Mrs Miki Caplan Literacy
    Mr Jeremy Teacher Science, parking issues and school travel plan
    Mrs Samantha Leek
    Mr Richard Hasson
    Head Teacher, Kerem School: Ms Alyson Burns A member of the Incorporated Association of Preparatory Schools (IAPS)
    Early Years Co-ordinator: (Acting) Miss Sarah Brand
    School Bursar: Mrs Jane Sagal
    PA to Headteacher: Gail Buranathai
    Security Issues Mr Sam Lipton (attending)
  • Class Teachers & Assistants

    Head Teacher Miss A Burns Bed(Hons) Oxon
    Deputy Head (Teaching, Learning & Assessment) Ms N Simon BEd
    Deputy Head (Pastoral) Mrs A Fisher MA, BA(Hons) PGCE
    Year 6 Teacher Mrs A Fisher MA, BA(Hons) PGCE
    Mr G Forbes MA BA(Hons) PGCE – Science Co-Ordinator
    Mrs N Teacher BSc(Hons PGCE) – Art Co-Ordinator
    Year 5 Teachers Ms C Vinokur Bed (SEN)
    Year 4 Teachers Ms N Simon Bed – Deputy Head (Teaching, Learning & Assessment)
    Mrs H Rosenberg Bed(Hons) QTS
    Ms A Rose BA(Hons) PGCE
    Year 3 Teachers Mrs A Collins BSc(Hons) QTS – Maths Co-Ordinator & Informal Education Co-Ordinator
    Mrs L Steel BSc(Hons) PGCE
    Year 2 Teachers Miss J Wolinsky BA(Hons) PGCE TEFL
    Year 1 Teachers Mrs G Borman Cert Ed – Key Stage 1 & PSHE Co-Ordinator
    Reception Teacher Miss S Brand LLB(Hons) PGCE – Humanities Co-Ordinator
    Nursery Teachers Miss T Cowen BA(Hons) PGCE – Outdoor Co-Ordinator
    Ms S Dawlai MSc, BSc, PGCE – Afternoon Nursery Lead
    Jewish Studies Teachers Mrs S Hill MA, BEd(Hons) – Head of Jewish Studies
    Mrs C Gorman BA(Hons) QTS – Hebrew Reading Co-Ordinator, Acting EYU JS Co-Ordinator
    Rabbi Z Ford BA(Hons)
    Mrs R Stahl BEd(Hons) DipEd – KS1 Kodesh Co-Ordinator
    Rabbi A Chapper BA(Hons)
    Ivrit Teachers Mrs S Walters BA(Hons) – Ivrit Co-ordinator
    Mrs N Gologorsky BA(Hons)
    Mr J Ashkenazi
    Mrs A Shoolman Hebrew Teachers Cert
    Inclusion Team Mrs C Blakeney BSC PGCE – Foundation Stage & Key Stage 1 Inclusion Co-ordinator
    Mrs D Haber BA(Hons) PGCE DipSpLD – KS2 Inclusion Co-ordinator
    Mrs C Kanzen DEd(SEN) – Inclusion Teacher
    Mrs M Burland BA BEd
    Learning Support Assistants/Early Years Practitioners Mrs J Dagul NVQ3 – EYU Nursery
    Miss S Eisner
    Mrs L Elliott NVQ3 Welfare Officer – KS2 Teaching Support
    Mrs M Ellis NVQ3
    Mrs R Gigi NVQ3
    Mrs A Goldfarb NVQ4
    Mrs Haziza NVQ3 – EYU Reception
    Ms H Landsberg NVQ3
    Mrs K Leader BA(Hons)
    Miss D Reindorp
    Mrs E Sassoon
    Mrs D Shannon BA(Hons) NVQ
    Mrs N Stalick NVQ3
    Miss N Wise BA(Hons)
    Mrs J Levy
    Mrs M Jungbacke
    Mrs R Zajac
    Mrs A Usiskin
    Literacy Co-ordinator Mrs S Sondhelm BA(Hons) PGCE – Year 6 Teacher
    Computing & PE Co-Ordinator Mr D Moses BA(Hons) PGCE
    Support Teachers Mrs M Burland BA BEd
    Music Teacher Mr B Fingerhut BMus (Hons)
    Sports Coaches Mr R Lawrence FA Level 1 & 2
    Netball Coach Ms S Reichensten BSc(Hons) MSc, MA